Në Belgjikë i ‘dorëzohen’ koronavirusit, mbyllet kampionati i futbollit dhe shpallet skuadra kampione

Publikuar tek: sport, më 15:33 02-04-2020 Në Belgjikë i ‘dorëzohen’ koronavirusit, mbyllet kampionati i futbollit dhe shpallet skuadra kampione

Kampionati në Superligën e Belgjikës me gjasë do të marrë fund prej situatës së Covid-19. Drejtorët e PRO League kanë rekomanduar që t’i vihet “kapak” këtij edicioni sipas renditjes aktuale.

Kësisoj, Club Brugge do të jetë kampion i Belgjikës, ndërsa Gent do të luajë parakualifikimet për Champions League. “HLB” raporton se rekomandimi duhet të ratifikohet në Asamblenë e Përgjithshme javën e ardhshme, ndërsa kjo pritet të jetë diccka formale.

Kështu kampionati në Belgjikë pritet të mbyllet vetëm me 29 javë të luajtura. Nuk dihet ende se si do të veprohet me dy ekipet e fundit në tabelën e renditjes, por gjasat janë që të mbeten në elitë, duke shtuar numrin e skuadrave që do të luajnë në edicionin e ri.

Renditja në Superligën e Belgjikës pas javës së 29-të:

1. Brugge Club 70 pikë

2. KAA Gent 55

3. Charleroi 54

4. Antwerp 53

5. Standard 49

6. KV Mechelen 44

7. KRC Genk 44

8. Anderlecht 43

9. Zulte Waregem 36

10. Excel Mouscron 36

11. KV Kortrijk 33

12. STVV 33

13. KAS Eupen 30

14. Brigada Cercle 23

15. KV Oostende 22

16. Waasland-Beveren 2

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093710422515869
array(1) { ["section"]=> string(105) "ne-belgjike-i-dorezohen-koronavirusit-mbyllet-kampionati-i-futbollit-dhe-shpallet-skuadra-kampione-201078" }