Në Bielefeld të Gjermanisë qytetarët protestojnë kundër dëbimit të 18 vjeçares shqiptare

Publikuar tek: bota, më 20:24 22-07-2015 Në Bielefeld të Gjermanisë qytetarët protestojnë kundër dëbimit të 18 vjeçares shqiptare

Rreth 50 qytetarë gjermanë kanë protestuar kundër dëbimit të një 18 vjeçareje shqiptare nga Gjermania për në Shqipëri.

Protesta e qytetarëve ka ndikuar te autoritetet që të pezollojnë vendimin e mëparshëm për depërtimin e shqiptares. Njoftimin për anulimin (e përkohshëm) të dëbimit e ka bërë një zëdhënës i administratës së qytetit sot paradite.

Arsye për këtë pezullim, sipas tij, ka qenë raporti mjekësor nga klinika në të cilën është duke u trajtuar aktualisht nëna e vajzës shqiptare. Sipas këtij raporti, prania e vajzës është e domosdoshme pasi që ajo shërben edhe si përkthyese në mes të ekipit mjekësor dhe nënës saj të sëmurë. “Në bashkëbisedim me entin shëndetësor të qytetit e kemi pezulluar dëbimin”, ka deklaruar zëdhënësi për mediet gjermane.

Ndërkaq të martën më shumë se 50 veta nga “Arbeitskreis Asyl” i Bielefeldit kanë protestuar kundër dëbimit të shqiptares. Ata me qëndrimin e tyre ulur para hyrjes së burgut për deportim në Büren kanë bllokuar kalimin me makinë për në ndërtesën e gjykatës ku shqiptares do t`i jepej vendimi për largimin nga Gjermania.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010880947113037
array(1) { ["section"]=> string(94) "ne-bielefeld-te-gjermanise-qytetaret-protestojne-kunder-debimit-te-18-vjecares-shqiptare-16779" }