Në Britani fushatë kundër vendimit të qeverisë që lejon gjuetinë e dhelprave

Publikuar tek: bota, më 21:28 13-07-2015 Në Britani fushatë kundër vendimit të qeverisë që lejon gjuetinë e dhelprave

Në Britani të Madhe është pritur me kundërshti të forta vendimi i qeverisë së drejtuar nga kryeministri David Cameron, për të rikthyer gjuetinë e dhelprave pas disa vitesh bllokim.

Sipas qeverisë, gjuetia e dhelprave do të lejohet për një kohë të caktuar për të shpëtuar zhdukjen e kafshëve të tjera. Ata që mbështesin këtë vendim të qeverisë, i cili nuk është votuar ende në Parlament, shprehen se shtimi i numrit të dhelprave po rrezikon bagëtitë në Britaninë e Madhe.

Megjithatë, shoqata dhe media të ndryshme janë shprehur kundër këtij vendimi duke argumentuar se ndalimi i gjuetisë së dhelprave nuk ka ndikuar aspak në shtimin e numrit të tyre, çka përbën një rrezik të madh për këtë kafshë nëse rikthehet sërish gjuetia.

Gjithashtu, sipas studimeve të kryera në Skoci rezulton se ngordhja e bagëtive nga dhelprat përbën vetëm 1% të numrit të përgjithshëm, ndërsa pulat që vriten nga dhelpra janë 2% e numrit të përgjithshëm. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013905048370361
array(1) { ["section"]=> string(82) "ne-britani-fushate-kunder-vendimit-te-qeverise-qe-lejon-gjuetine-e-dhelprave-16096" }