Në doganat me Serbinë situata del jashtë kontrollit, bllokohen të gjitha hyrje-daljet e kamionëve

Publikuar tek: rajon, më 17:21 01-04-2020 Në doganat me Serbinë situata del jashtë kontrollit, bllokohen të gjitha hyrje-daljet e kamionëve Foto ilustruese

Me hyrjen në fuqi të heqjes së taksës mes Kosovës dhe Serbisë dhe vendosjen e reciprociterit, shumë kamionë me mallra janë ndaluar nga palët respektive në kufi.

Kamionët me mallra serbe janë ndaluar të hyjnë në Kosovë prej emërimeve jokushtetuese ndaj shtetit të Kosovës, ndërsa sipas zyrtarëve në Prishtinë nuk ka ende një përgjigje se përse janë ndalur kamionët nga Kosova.

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci ka thënë për gazetën Express se prej orës 17:00 kur fillon ora Policore në Serbi, nuk lejohen as maunet dhe asnjë automjet tjetër. Nga mesnata, me vendim të Qeverisë Kurti, është heqyr tërësisht tarifa mbi produktet serbe dhe boshnjake, për t'u vendosur masa e reciprocitetit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0084669589996338
array(1) { ["section"]=> string(103) "ne-doganat-me-serbine-situata-del-jashte-kontrollit-bllokohen-te-gjitha-hyrje-daljet-e-kamioneve-200954" }