"Ne ishim të varfër, por kurrë nuk humbëm vlerat”, historia e vajzës shqiptare në tabloidin italian

Publikuar tek: aktualitet, më 09:45 02-01-2017

“Në një shtet ateist si Shqipëria e fëmijërisë sime, nuk festoheshin aspak Krishtlindjet dhe festohej shumë Vitin e Ri” kështu e nis rrëfimin një vajzë me origjinë shqiptare për ‘Il Dolomiti’.

Tabloid ii njohur Italian përshkruan atmosferën e e viteve më parë të festës së Vitit të Ri në Shqipëri si një ndër festat më të rëndësishme ë vitit ku e gjithë familja bëhej bashkë dhe për një natë varfëria dhe problemet zhdukeshin.

“Për ne Santa ishte (dhe ende është quajtur kështu) Eve Santa. Se Ati ynë nuk ka veshur gjithmonë një palllto të kuqe dhe të bardhë, por i veshur me ngjyra të ndryshme çdo vit. Ai gjithashtu kishte mjekër, mbante një shkop të shtrembër dhe një thes plot me dhurata. 

Ishte një vend me të vërtetë për të ardhur keq. Jo të gjithë mund të përballojë një pemë për Vitin e Ri, topat me ngjyrë qelqi dhe dritat e vogla nuk kanë ekzistuar me të vërtetë. Të vetmet dekoratave që kishim, u bënë, me duart tona, letër me ngjyrë dhe pambuku në xhama, duke imituar dëborë.

Në shtëpinë tonë, ne nuk mund të kishim një pemë pishe dhe pastaj unë mora një lule në dhomën e ndenjës.

Zakonisht ajo ishte në qoshe, ishte e fuqishme dhe të lartë dhe në disa raste arrinte në tavan.

Sigurisht, ajo ishte shumë e ndryshme nga një pemë pishe dhe ishte mjaft qesharake të zbukuruar pemën e Krishtlindjes, por ajo ishte ende më mirë se asgjë për mua.

Viti i Ri për ne ishte, dhe ende është festa më e rëndësishme e vitit. Zakonisht ai festohej në shtëpinë e gjyshërve të mi, në familje, me xhaxhallarët, kushërinjtë dhe të afërmit e afërt dhe të largët. Ajo ishte magjike për ne fëmijët, sepse amvisat fillonin përgatitjet tre ditë më parë dhe shtëpi kishte ushqim të mirë, shurup sheqeri, arra të pjekuar dhe agrume”.

 Ishte një moment i bukur, sepse në programet televizive transmetoheshin gjëra të gëzueshme, muzikë të bukur dhe artistë qeshur.

Të gjitha problemet zhdukeshin.

Disa nga bashkatdhetarët e mi të refuzojë ta kujtojnë, disa e mohojnë duke shkuar aq larg sa për të hequr këtë varfëri, sepse ata e lidhin atë me mungesën e dinjitetit. Por nuk është kështu, ne ishim të varfër dhe të dëshpëruar, por në familje ishim më të bashkuar.

Vlerat tona tipike injorojnë sistemet, politikat dhe fetë. Vlera të tilla si bujaria, lidhjet familjare, respekti për të moshuarit, mbështetje për njëri-tjetrin, ndarjen, durim, mirëkuptim, mikpritjen, etj" përfundon‘Il Dolomiti’. 

santa1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjedi në Indonezi, shpërthen në flakë trageti, 23 të vdekur
Kundërshtuan policinë, arrestohen 2 persona, procedohen penalisht 3 të tjerë (Emrat) »
Article Logic
Execution time: 0.011353969573975
array(1) { ["section"]=> string(101) "ne-ishim-te-varfer-por-kurre-nuk-humbem-vlerat-historia-e-vajzes-shqiptare-ne-tabloidin-italian-64400" }