Në javën e Pashkëve, Papa Françesku bën gjestin e madh: Lan dhe puth këmbët e emigrantëve

Publikuar tek: bota, më 12:46 25-03-2016 Në javën e Pashkëve, Papa Françesku bën gjestin e madh: Lan dhe puth këmbët e emigrantëve

Në javën e Pashkëve, Papa Françesku: Lan dhe puth këmbët e emigrantëve. Vizita e Papës është bërë një qendër refugjatësh në Itali. Aty, Ati i Shenjtë ka larë dhe ka puthur këmbët e emigrantëve të besimit musliman, hindu, ortodoks e të tjerë.

Papa i ka uruar kështu mirsëardhjen emigrantëve pas sulmeve që tronditën Brukselin.

Në ritualin e zakonshëm, për të parën herë Papa ka përfshirë edhe femrat, gjë që nuk ka ekzsistuar në rregullat e mëparshme ku përfshiheshin vetëm meshkujt.

em.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohen në Gjermani 2 të dyshuar për sulmet në Belgjikë
Shpërthim dhe të shtëna me armë gjatë aksionit anti-terror në Bruksel »
Article Logic
Execution time: 0.01126503944397
array(1) { ["section"]=> string(93) "ne-javen-e-pashkeve-papa-francesku-ben-gjestin-e-madh-lan-dhe-puth-kembet-e-emigranteve-35985" }