Në këtë aplikacion për adoleshentët përhapet një sfidë e rrëzikshme

Publikuar tek: aktualitet, më 00:53 17-02-2020 Në këtë aplikacion për adoleshentët përhapet një sfidë e rrëzikshme

Aplikacioni TikTok duket se po shfaq një sfidë të re dhe të rrezikshme për të gjithë fëmijët dhe adoleshentët.

E quajtur “tripping jump”, sfida e çuditshme është bërë virale në mediat sociale. Siç raporton “Gadgets Now”, sfida është një stres i ri për shkollat ​​dhe shqetësim i madh për prindërit në disa pjesë të botës.

Disa video të adoleshentëve që kryejnë këtë sfidë janë nga shkollat ​​në Evropë dhe Amerika e Jugut duke kthyer në shqetësim serioz në mediat sociale.

Në këtë sfidë, tre persona qëndrojnë krah për krah. Personi në mes kërcen lart, ndërsa dy të tjerët e pengojnë me këmbë duke e bërë kështu të rrëzohet në tokë me kokë. Nga këto pamje që shikoni në foto dhe video, kuptohet qartë pse kjo ‘lojë’ e re e adoleshentëve është konsideruar e rrezikshme në shkolla, raporton literamedia.

Sipas mjekëve, kjo shaka është vërtet e rrezikshme, pasi mund të fraktojë çdo nyje. Dr Rajeev Sharma, kryetar në ortopedin në Vimhans, tha: “Personi që kërcen lart ka një rënie të lire, kështu që në çastin që pengohet mund të thyejë kokën, gjurin, kyçin e këmbës, ijën ose ndonjë nyje tjetër. Ekziston gjithashtu një rrezik i lotit të ligamenteve”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Telebingo e Shën Valentinit: Ja bileta fituese e 58 milion lekëve (Foto)
Parashikimi i motit, mësoni si do të jetë kjo javë »
Article Logic
Execution time: 0.0083870887756348
array(1) { ["section"]=> string(74) "ne-kete-aplikacion-per-adoleshentet-perhapet-nje-sfide-e-rrezikshme-195436" }