Në këtë shtëpi ka ndenjur me qera për 10 vjet një emër i madh shqiptar (PROPOZIMI)

Publikuar tek: kulture-art, më 07:01 26-03-2017 Në këtë shtëpi ka ndenjur me qera për 10 vjet një emër i madh shqiptar (PROPOZIMI)

Kjo është godina ku ka jetuar për 10 vite me rradhë një emër i madh shqiptar.

Dritarja që duket në foto është pikërisht dhoma e lirikut Lasgush Poradeci. Është vajza e tij Maria e cila publikon këtë foto bashkë me një propozim të mikut të saj: “që te kjo godinë në Graz të mund të vihet një pllakatë ku të shkruhet: "Këtu, në vitet 1924-1933, ka banuar POETI I MADH SHQIPTAR LASGUSH PORADECI, i cili kurorëzoi studimet e tij në Graz duke marrë titullin Doktor Profesor në Filologji".

KOMENTI I PLOTË I MARIE LASGUSH PORADECIT:

Para disa ditësh kur publikova shkrimin "Bisedë me babanë tim Lasgushin", miku im Resul Jusufi i cili ndodhej në Graz, kish bërë një foto shtëpisë ku Lasgushi ka ndenjur me qira për rreth 10 vjet, të cilën ma dërgoi dhe e falenderoj. Dhe pikërisht dritarja që duket, është dhoma ku rrinte Lasgushi. Miku im Resul Jusufi më propozoi diçka shumë interesante që te kjo godinë në Graz të mund të vihet një pllakat ku të shkruhet: "Këtu, në vitet 1924-1933, ka banuar POETI I MADH SHQIPTAR LASGUSH PORADECI, i cili kurorëzoi studimet e tij në Graz duke marrë titullin Doktor Profesor në Filologji". M'u duk ide e mrekullueshme, po duhet të interesohemi për procedurën. Kush di diçka mund të na e thotë, e mirëpresim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Cili ishte fundi tragjik i të madhit Sandër Prosi, misteri i vdekjes dhe çfarë u fiksua në kamera ato ditë...
Të famshmit “The Simpson”, bëjnë pjesë të serialit Shqipërinë (Tematika dhe detaje) »
Article Logic
Execution time: 0.013517141342163
array(1) { ["section"]=> string(86) "ne-kete-shtepi-ka-ndenjur-me-qera-per-10-vjet-nje-emer-i-madh-shqiptar-propozimi-73150" }