Në krizë të rëndë ekonomike, shteti vendos tarifë për telefonatat me WhatsApp

Publikuar tek: bota, më 17:26 17-10-2019 Në krizë të rëndë ekonomike, shteti vendos tarifë për telefonatat me WhatsApp Foto ilustruese

Qeveria libaneze ka vendosur që të paguhen thirrjet telefonike nëpërmjet WhatsApp-it dhe platformave të tjera të komunikimit.

Ministria e Telekomunikacionit thekson se çdo thirrje telefonike nëpërmjet Protokollit të Internetit (VoIP) për FaceTime, Facebook dhe WhatsApp.

Kjo nismë është marrë për shkak të krizës rëndë ekonomike që po kalon vendi për shkak të rënies së qarkullimit të kapitalit. Sipas llogaritjeve të kryera, Libani do të gjenerojë 250 milionë € nga tarifat nga tarifat ndaj telefonotave nga WhatsApp, etj.

Por, 3.5 milionë përdoruesit e WhatsApp-it në Liban do të arrijnë të marrin pas tarifën e paguar. Për të këtë çështje, qeveria libaneze do të ndërmarrë një vendim të dytë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.050159931182861
array(1) { ["section"]=> string(83) "ne-krize-te-rende-ekonomike-shteti-vendos-tarife-per-telefonatat-me-whatsapp-182473" }