Në Lushnje ka nisur shpërndarja e Lopëve, zbuloni arsyen

Publikuar tek: aktualitet, më 14:49 03-06-2017 Në Lushnje ka nisur shpërndarja e Lopëve, zbuloni arsyen

Rrethi i Lushnjes ishte ndër më të prekurit nga sëmundja e dermatozës nodulare që solli ngordhjen një numri të madh gjedhësh. Pikërisht në këtë rreth, ka nisur shpërndarja e lopëve për fermerët që pësuan dëme nga sëmundja e dermatozës nodulare gjashtë muaj më parë.

Fillimisht janë shpërndarë 50 lopë nga 200 të tilla, që janë evidentuar të ngordhura nga sëmundja. Ndërsa sa i përket fermerëve ata shprehen të kënaqur, por gjithsesi thekosjnë faktin se lopët që ju ngordhën ishin me qumësht ndërsa këtyre që po marrin u duhet 1 vit që të prodhojnë sasinë e qumështit që ata pretendojnë.

Dermatoza Nodulare në muajt e fundit të vitit të shkuar shkaktoi ngordhjen e një numri të lartë lopësh edhe në rajone të tjera të vendit përfshirë këtu Fierin, Gjirokastrën dhe Korçën. Pritet që sipas grafikut të hartuar nga ministria e Bujqësisë të vazhdohet me dëmshpërblimin edhe të fermerve në këto zona.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përdhunohet 19 vjeçarja, arrestohen 2 të rinjtë në mes të “Bllokut”
Zëdhënësi i Policisë së Shtetit përlot mbarë opinionin me këtë mesazh për efektiven 26 vjeçare që vdiq tragjikisht (PREMTIMI) »
Article Logic
Execution time: 0.011942148208618
array(1) { ["section"]=> string(61) "ne-lushnje-ka-nisur-shperndarja-e-lopeve-zbuloni-arsyen-81094" }