Në nderim të studentëve të Kenias, del hashtagu #notjustanumber

Publikuar tek: bota, më 13:14 10-04-2015 Në nderim të studentëve të Kenias, del hashtagu #notjustanumber \"147, jo thjesht një numër\"

Në Twitter në nderim të viktimave të Kenias, 147 studentëve, ka dalë hashtagu #notjustanumber, një ide e blogerit kenian Owaahh.

“I dhamë jetë këtij projekti sepse e ndjemë që shoqëria në të cilën jetojmë është bërë jonjerëzore. Të përmendim emrat e të vrarëve është një traditë fondamentale në Kenia, por viktimat e sulmit tashmë janë kthyer në statistikë. Kishim nevojë të bënim dicka që kjo të mos ndodhë më për të jetësuar numrat dhe të garantojmë që të gjithë ata që u vranë në Garisa të kujtohen me emër dhe fytyrë, jo vetëm me numër.

Për këtë, lindi hashtag #147notjustanumber. Me të njëjtin objektiv do të lancohet edhe siti “You are not forgotten” (nuk jeni harruar) dhe një database që do të mbledhë emrat, fotografitë dhe historitë e gjithë viktimave të këtij akti të dhunshëm, edhe ato që janë verifikuar më parë në Garisa. Do të bëjmë të mundur ti kujtojmë të gjithë” shkruan ai.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012944936752319
array(1) { ["section"]=> string(66) "ne-nderim-te-studenteve-te-kenias-del-hashtagu-notjustanumber-8350" }