Në një ditë 4 mijë e 200 euro por puna që bën kjo vajzë do i fuste tmerrin kujdo (VIDEO-RRËFIMI)

Publikuar tek: bota, më 15:55 24-10-2017 Në një ditë 4 mijë e 200 euro por puna që bën kjo vajzë do i fuste tmerrin kujdo (VIDEO-RRËFIMI)

Kjo vajzë bën një punë për të cilën paguhet shumë por një gjë e tillë ndoshta shumë prej nesh do i fuste tmerrin.

Miyu Kojima 24-vjeçe nga Japonia kryen një punë të pazakontë. Bëhet fjalë për kompaninë “ToDo” që merret me pastrimin e shtëpive të njerëzve që kanë vdekur, raporton Al Jazeera. Për këtë japonezja paguhet 4200 euro në ditë

“Kryesisht pastroj banesat dhe shtëpitë në të cilat ka ndodhur “vdekja e vetmuar”, por gjithashtu merrem me organizimin e varrimit të tyre”, ka ka rrëfyer 24 vjeçarja e cila prej më shumë se 2 vjet ushtron këtë profesion.

Vajza e re shpesh pastron shtëpitë ku kanë ndenjur kufoma prej më shumë se tre ditë në shtrat edhe me muaj të tërë pavarësisht erës së rëndë.

Ajo dhe kolegët se saj, pas largimit të kufomës, pastrojnë shtëpinë dhe paketojnë edhe gjërat personale të viktimës. 24-vjeçarja japoneze ka rrëfyer se nisi këtë punë pas vdekjes së babait.

“E di çfarë përjetojnë këto familje ndaj dua të jem pranë tyre” është shprehur e reja duke ndarë edhe detaje të organizimit të ditës e ndarjes së punës mes kolegëv e.

Pavarësisht skenave të forta që i është dashur të shohë, erës së rëndë, e të tjera peripecish që ka kjo punë, Miyu Kojima ia del që në fund të ditës të buzëqeshë.

NDIQNI VIDEO REPORTAZHIN:

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014641046524048
array(1) { ["section"]=> string(100) "ne-nje-dite-4-mije-e-200-euro-por-puna-qe-ben-kjo-vajze-do-i-fuste-tmerrin-kujdo-video-rrefimi-97032" }