Në prag të Hallowinit, NASA piblikon FOTOT 'e frikshme' hapësinore

Publikuar tek: bota, më 15:14 30-10-2019 Në prag të Hallowinit, NASA piblikon FOTOT 'e frikshme' hapësinore

Në imazhet e publikuara nga NASA gjatë kësaj jave, shfaqen mrekullitë drithëruese të hapësirës, vetëm pak para festës më të çuditshme të vitit, Hallowinit.

Agjensia hapësinore, postoi dy fotot në Twitter: një foto të një fenomeni qiellor që duket si një fantazmë galaktike, dhe një foto të diellit i cili ngjan si feneri I Jack O’lantern.

"Imazhi fantazëm", siç e përshkroi NASA të martën në Twitter, ishte në të vërtetë një imazh i përplasjes së dy galaktikave, të bëra nga Teleskopi Hapësinor “Hubble” në qershor.

"Secili ‘sy’ është bërthama e ndritshme e një galaktike, njëra prej të cilave përplaset tek tjetra," shpjegoi NASA në faqen e saj të internetit.

Përplasja kokë më kokë, do t’i japë galaktikës një strukturë unaze për rreth 100 milion vjet, dhe kjo është një rrethanë e rrallë kozmike, sipas NASA-s

Por në të njëjtën kohë, mos lejoni që imazhet e frikshme të hyjnë në ëndrrat tuaja. “Fantazma galaktike” ndodhet rreth 704 milion vite dritë larg Tokës.

Ndërkohë, për sa i përket imazhit që ngjason me një kokë kungulli të rrezikshme, kjo foto u bë fillimisht në vitin 2014 nga Observatori Diellor ‘Dynamics’, dhe u rishpërnda në Twitter të hënën. Zonat aktive të diellit janë ndezur si shënjuese të një grupi intensiv dhe kompleks fushash magnetike, të cilat lëvizin në atmosferën e diellit tha NASA.

800x867_nbc-191029-face-galaxies-mashup-cs-404p_677b6decea957cc1af007058f972644b.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012624025344849
array(1) { ["section"]=> string(70) "ne-prag-te-hallowinit-nasa-piblikon-fotot-e-frikshme-hapesinore-184063" }