Në treg albumi me këngët patriotike shqiptare, në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë

Publikuar tek: kulture-art, më 11:09 29-09-2016 Në treg albumi me këngët patriotike shqiptare, në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë

Në treg albumi me këngët patriotike shqiptare, në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë. Akademiku Vasil Tole jep lajmin e bukur për artdashësit shqiptarë.

‘’Botimi "Këngë patriotike shqiptare" + CD, për Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore!

Sot, pas gati 100 vitesh, për të parën herë vjen i plotë botimi “Këngë patriotike shqiptare” me zë në CD, me transkriptime muzikore, me poezitë e këngëve dhe me studimin e tyre.

Ishte një kërkesë e vazhdueshme e dhjetra e qindra miqve, shqiptarë e të huaj, të cilët dëshironin që ti kishin të përmbledhura në një të vetme, këtë trashëgimi shpirtërore të rrallë, e cila u bë pjesë e pandarë e Rilindjes Kombëtare të shqiptarëve, pjese e trashegimise sone kulturore shpirterore. Kujtojmë për të mos harruar!’’, shkruan Tole.

 albumikengepatriotikeshqiptare.jpg

Lista e këngëve

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027523040771484
array(1) { ["section"]=> string(86) "ne-treg-albumi-me-kenget-patriotike-shqiptare-ne-diten-kombetare-te-trashegimise-54495" }