Në vijën e parë të betejës me koronavirusin, flet mjeku i Infektivit: Kontakti i vetëm me pacientët e infektuar jemi ne, mundohemi t’i bëjmë të qeshin

Publikuar tek: aktualitet, më 22:23 07-04-2020 Në vijën e parë të betejës me koronavirusin, flet mjeku i Infektivit: Kontakti i vetëm me pacientët e infektuar jemi ne, mundohemi t’i bëjmë të qeshin Mjeku i Infektivit Amarildo Sina

Mjeku i Infektivit Amarildo Sina ka folur mbrëmjen e sotme për Eni Vasilin në lidhje me situatën në Spitalin Infektiv, aty ku po trajtohen pacientët e infektuar me koronavirus.

Sina është shprehur se pacientët e shtruar të Infektivi nuk kanë asnjë të afërm që të mund t’i takojë pasi nuk lejohet, ndaj mjekët dhe stafi atje mundohet të jetë sa më pranë tyre, t’i bëjnë ata për të qeshur.

“Këto pacientë nuk kanë familjarë, të afërm që të vijnë ti takojnë. Dhe ne mundohemi ti mbajmë sa më afër, ti bëjmë për të qeshur. Kjo është një sëmundje e vështirë, ata nuk e dinë sa do zgjasi”, është shprehur mjeku Amarildo Sinaj.

Më tej ai tha se kjo është një eksperiencë për të gjithë dhe për më tepër për ata vetë që është i ri në profesion. Sipas Sinës, frika e tyre e vetme është se mos infektojnë familjarët kur kthehen në shtëpi pas punës.

“Është eksperiencë e re, dhe unë vetë jam i ri në profesion. Është eksperiencë që të mëson shumë dhe të lë dhe shenja. Mendoj se do ta kalojmë. Më shumë frika jonë është se ne kthehemi dhe në familje. Se sado të rrezikuar mund të bëhemi burim infeksionmi për familjen”, u shpreh mjeku Amarildo Sina.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0086381435394287
array(1) { ["section"]=> string(154) "ne-vijen-e-pare-te-betejes-me-koronavirusin-flet-mjeku-i-infektivit-kontakti-i-vetem-me-pacientet-e-infektuar-jemi-ne-mundohemi-t-i-bejme-te-qeshin-201801" }