Në Zvicër, më i shtrenjtë udhëtimi me tren se me aeroplan

Publikuar tek: ekonomi, më 23:34 14-09-2016 Në Zvicër, më i shtrenjtë udhëtimi me tren se me aeroplan

Katër vende evropiane kanë një kosto mesatare më të ulët për fluturime me aeroplan sesa për të udhëtuar me tren.

Transporti marrë në përgjithësi më i shtrenjtë është në Zvicër me një çmim mesatar prej 37.17 euro për 100 km. Fluturimet me një çmim mesatar prej 29.73 euro për 100 kilometra, dhe udhëtimi me tren 47.44 euro për 100 km. Çmimi mesatar i udhëtimit ajror në Francë është 14.74 euro / 100 km dhe kostoja mesatare për përdorimin e transportit hekurudhor 17.59 EUR / 100 km.

Spanja është në vendin e 13-të ndër vendet me numrin më të madh për shpenzimet e përgjithshme për transport, me një çmim mesatar prej 12 euro për 100 kilometra për fluturime, ndërsa trenat e transportit kanë një mesatare që kushton 13.74 euro për 100 km, shkruan Albinfo.

Së fundi, çmimet e fluturimeve në Portugali mesatarisht janë 8.01 euro / 100 km, në krahasim me çmimet e trenave që janë mesatarisht 8.13 euro / 100 km.

“GoEuro “, platforma për prenotim dhe udhëtime në mënyrat e ndryshme të transportit në Evropë, raportoi rezultatet për “Indeksin e Çmimeve të Transportit “për vitin 2016.

Ajo përcakton çmimin mesatar prej udhëtime ajrore, tren dhe autobus udhëtime në qytete të ndryshme evropiane.

Indeksi rezulton në bazë të analizës së çmimeve të miliona biletave të shitura vitin e kaluar në “GoEuro”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090939998626709
array(1) { ["section"]=> string(62) "ne-zvicer-me-i-shtrenjte-udhetimi-me-tren-se-me-aeroplan-52940" }