Nebraska bëhet shteti i 19-të në SHBA që heq dënimin me vdejke

Publikuar tek: bota, më 23:20 27-05-2015 Nebraska bëhet shteti i 19-të në SHBA që heq dënimin me vdejke

Në një votim historik, shteti i Nebraskës i është bashkuar 18 shteteve të tjera në SHBA, që kanë hequr dënimin me vdekje.

Edhe pse miratimi legjislativ për heqjen e dënimit me vdekje ishte fituar që në 1979, sot është miratuar përfundimisht heqja e dënimit me vdekje. Votimi i sotshëm ishte i mjaftueshëm për të hequr veton e Guvernatorit Pete Ricketts, njëri prej përkrahësve të dënimit me vdekje.

“Nebraska ka shansin të hyjë në histori - në anën e mirë të historisë - duke hedhur një hap që do të jetë në të mirë të përparimit të një shoqërie të civilizuar”, ka thënë Senatori Ernie i dhomës së Omahas, i cili ka luftuar 4 dekada për heqjen e dënimit me vdekje.

Vendimin e ka përshëndetur edhe Amnesty International, duke e quajtur një fitore e duke falënderuar të gjithë që luftuan për heqjen e dënimit me vdekje.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013098001480103
array(1) { ["section"]=> string(68) "nebraska-behet-shteti-i-19-te-ne-shba-qe-heq-denimin-me-vdejke-12114" }