NEGOCIATAT/ Basha për Euroactiv: Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim

Publikuar tek: politike, më 08:23 18-10-2019 NEGOCIATAT/ Basha për Euroactiv: Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim

Teksa sot pritet të merret vendimi i madh për çeljen ose jo të negociatave të BE me Shqipërinë, kreu i PD, Lulzim Basha ka komentuar situatën.

Basha ka folur për Euroactiv, Basha ka theksuar se Shqipëria ka nevojë për një lidership që të plotesojë kushtet e Bundestagut dhe të realizojë potencialin e plotë për hapjen e negociatave.

"Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim. Tani e gjithë energjia dhe fokusi ynë duhet të jetë tek kryerja e detyrave të shtëpisë.  Gjermania ka shtruar 9 kushte që përbëjnë udhërrëfyesin për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Ne duhet gjithashtu të luftojmë me efektivitet krimin dhe korrupsionin dhe të krijojmë mundësi për qytetarët tanë, që do të ndihmojë për të reduktuar emigracionin. Unë kam besim se vendi im e ka potencialin për të përmbushur këto kritere. Tani kemi nevojë për lidershipin që do ta realizojë potencialin e plotë të Shqipërisë", është shprehur Basha.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.080666065216064
array(1) { ["section"]=> string(108) "negociatat-basha-per-euroactiv-vendimi-i-keshillit-europian-nuk-eshte-ai-qe-deshironim-dhe-shpresonim-182539" }