Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, komisioneri Avramopoulos: Të jemi shumë të kujdesshëm me Ballkanin

Publikuar tek: aktualitet, më 13:38 16-10-2019 Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, komisioneri Avramopoulos: Të jemi shumë të kujdesshëm me Ballkanin

Kur gjithçka mbetet e paqarte deri në një vendimarrje të mundshme nga Këshilli Evropian në fundjavë një apel për negociatat ka ardhur sot edhe nga komisioneri në largim Dimitris Avramopoulos.

Komisioneri shprehet se KE duhet të hapë negociatat për të dyja vendet dhe se duhet të tregohet kujdes me Ballkanin.

"I mbetet tani Këshillit Evropian të marrë një vendim perfundimtar pasi Komisioni Evropian është shumë i qartë në atë se të dy shtetet duhet të nisin negociatat. Le të jemi shumë të kujdesshëm me Ballkanin, të mos i lejmë këto shtete të riballkanizohen në atë mënyrën e vjetër siç kanë ndodhur ngjarjet dikur atje", ka thënë ai.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021266937255859
array(1) { ["section"]=> string(122) "negociatat-per-shqiperine-dhe-maqedonine-e-veriut-komisioneri-avramopoulos-te-jemi-shume-te-kujdesshem-me-ballkanin-182311" }