Nëna 92 vjeçe takon djalin 72 vjeçar për herë të parë pas 68 vjetësh, ja çfarë i ndau

Publikuar tek: bota, më 10:54 20-08-2018 Nëna 92 vjeçe takon djalin 72 vjeçar për herë të parë pas 68 vjetësh, ja çfarë i ndau Nena me djalin

"Sang Chol!",  kështu thirri nëna 92-vjeçare  Lee Keum  kur takoi për herë të parë djalin e saj të humbur.

Lee kishte pritur 68 vjet për këtë moment, pasi të dy u ndanë gjatë Luftës së Koresë dhe u bllokuan në të dyja anët e zonës së çmilitarizuar (DMZ) e cila tani  ndan dy koretë.

Sang Chol ishte katër vjeç kur ajo e pa për hetë të  fundit. Tani është 72 vjeç. Të hënën ai u ul duke pritur për ardhjen e Lee me gruan dhe vajzat e tij, të cilat kurrë nuk e kanë njohur gjyshen e tyre.

Kjo ishte vetëm një nga bashkimet e shumta që ndodhën në malin Kumgang ku 89 familje u bashkuan me familjarët e tyre.

Vetëm 89 familje patën fatin të bashkoheshin me familjarët nga 57 mijë aplikime që ishin bërë për rimabashkim familjar, sipas Deklaratës së Panmunjom, të nënshkruar nga Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un gjatë samitit historik që ndodhi këtë vit.

Më shumë se 60% e atyre që kërkojnë ribashkime janë mbi 80 vjeç. Kjo bën të mundur përmirsimin e marrëdhënieve ndjeshëm mës dy Koreve duke bërë të mundur bashkimin e njerëzve me të dashurit e tyre.

39775452_286464645498292_9163095847347421184_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ra nga anija në det, britanikja lundron 10 orë në ujërat e ftohta të Adriatikut, ekspertët: Si bëri Yoga dhe këndoi për të shpëtuar
Tërmet i fuqishëm 6.9 ballë, vdesin 10 persona, shemben qindra shtëpi »
Article Logic
Execution time: 0.011202096939087
array(1) { ["section"]=> string(91) "nena-92-vjece-takon-djalin-72-vjecar-per-here-te-pare-pas-68-vjetesh-ja-cfare-i-ndau-131627" }