Nëna e Zlatan Ibrahimoviç është shqiptare (Foto)

Publikuar tek: sport, më 15:48 23-08-2016 Nëna e Zlatan Ibrahimoviç është shqiptare (Foto)

Një nga sulmuesit më të mëdhenj në botë, sulmuesi më i ri i Manchester Unites, Zlatan Ibrahimoviç, është me origjinë të largët shqiptare nga nëna e tij, sipas biografisë nga “PSG”.

Mania për t’i paraqitur figura të shumta botërore me rrënjë shqiptare, tashmë është e njohur. Por duket se këtu mund të ketë diçka të vërtetë.

Screenfg545gfhhjhjot_1.jpg

Së pari Zlatan është me origjinë nga Bosnja, aty ku jeton një popullsi e madhe etnike shqiptare të besimit mysliman.

Në biografinë e tij nga portali i ekipit suedez “PSG” thuhet se sulmuesi ka nënën gjysmë kroate dhe gjysmë shqiptare, diçka që theksohet për herë të parë në media.

“Zlatan është lindur nga një baba boshnjak dhe një nënë kroate-shqiptare”, shkruan PSG. Nëna e tij quhet Jurka Gravic e besimit katolik, ndërsa babai Shefik Ibrahimovici, boshnjak i besimit mysliman. Zlatan Ibrahimoviç ka lindur në Malmo të Suedisë.

Scredfg44tjhfyjhot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076408386230469
array(1) { ["section"]=> string(52) "nena-e-zlatan-ibrahimovic-eshte-shqiptare-foto-50634" }