Nënë Tereza, nobelistja e tretë më e famshme në të gjitha kohërat

Publikuar tek: kulture-art, më 22:44 04-10-2016 Nënë Tereza, nobelistja e tretë më e famshme në të gjitha kohërat

Nëna Tereza, së fundmi e kthyer në Shën Tereza, bamirësja shqiptare e cila u shenjtërua nga vetë Papa dhe Vatikani, është Nobelistja e treta më e famshme në botë e të gjitha kohërave.

Nëna Terezë e ka fituar Nobelin për Paqe në vitin 1979.

Faqja e Nobelit ka radhitur dhjetë Nobelistët për Paqe më të famshëm, në Çmimin Nobel për Paqe i cili ndahet që nga viti 1901.

Screenshot_8.jpgNëna Terezë radhitet e treta në listën e dhjetë Nobelistëve që i kanë rezistuar kohës. Marthin Luther King Jr., dhe Malala Yousafazi i paraprijnë Nënës Terezë në këtë listë, ndërsa pas saj është Nelson Mandela në pozitën e pestë, Elie Wiesel në pozitën e gjashtë dhe Desmond Tutu që e përmbyllë këtë listë.

Nobeli për Paqe për këtë vit do të ndahet këtë javë.

Nënë Tereza e ka refuzuar buqetën me lule kur morri Nobelin dhe morri vendim që 192 mijë euro që i takonin me triumfin e çmimit të shkonin për të varfrit në Indi. Ajo e morri Nobelin për Paqe, “për punën dhe betejën për të zvogëluar varfërinë”.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028172969818115
array(1) { ["section"]=> string(70) "nene-tereza-nobelistja-e-trete-me-e-famshme-ne-te-gjitha-koherat-55107" }