Nënshkruhet marrëveshja me Gjermaninë, Panariti: Rriten shkëmbimet bujqësore mes vendeve

Publikuar tek: ekonomi, më 16:47 04-05-2015 Nënshkruhet marrëveshja me Gjermaninë, Panariti: Rriten shkëmbimet bujqësore mes vendeve

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti dhe shefi i Zyrës Federale për Bujqësinë i Gjermanisë, Hans Kristofeiden kanë nënshkruar sot në Tiranë marrëveshjen e bashkëpunimit për dhënien e asistencës teknike në adoptimin e standardeve të Bashkimit Europian në produktet shqiptare si dhe rritjen e eksporteve bujqësore shqiptare.

Sipas Ministrit Panariti, kjo marrëveshje i hap rrugën shkëmbimeve të produkteve të ndryshme mes dy vendeve, si dhe Shqipëria do të përfitojë kontribute me vlerë shkencore sa i takon sigurisë ushqimore, e do të ketë më shumë asistencë nga Gjermania.

Bazuar në të dhënat e INSTAT, tregtare me Gjermaninë janë në nivelin e 5.6 për qind.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033283948898315
array(1) { ["section"]=> string(92) "nenshkruhet-marreveshja-me-gjermanine-panariti-rriten-shkembimet-bujqesore-mes-vendeve-10351" }