Nëntë shtete amerikane do të votojnë për liberalizimin e ligjeve të marijuanës

Publikuar tek: bota, më 21:00 01-11-2016 Nëntë shtete amerikane do të votojnë për liberalizimin e ligjeve të marijuanës

Nëntë shtete amerikane do të votojnë më 8 nëntor për liberalizimin e ligjeve të marijuanës, në një seri të iniciativave të votimit të shteteve që mund të çojnë në pranimin në rritje të marijuanës në të  gjithë vendin.

Kalifornia, Arizona, Nevada, Masaçusets dhe Maine do të votojnë për legalizimin e marijuanës për përdorim si qetësues duke e vënë në dispozicion të posedimit të të rriturve, në blerje dhe konsumim.

Katër shtetet e tjera do të votojë për lejimin ose zgjerimin e përdorimit mjekësor të marijuanës për pacientët duke iu bashkuar 25 shteteve, ku përdorimi i tillë është tashmë i ligjshëm.

Votat mund të zgjerojnë në masë të madhe tregun për marijuanë të ligjshme në SHBA, duke krijuar një bllok të madh të territorit në SHBA-në perëndimore dhe duke avancuar në lindje, ku droga është ligjërisht në dispozicion.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024571895599365
array(1) { ["section"]=> string(84) "nente-shtete-amerikane-do-te-votojne-per-liberalizimin-e-ligjeve-te-marijuanes-58115" }