Nëse humbet virgjërinë, nuk diplomohesh

Publikuar tek: bota, më 22:45 10-02-2015 Nëse humbet virgjërinë, nuk diplomohesh

Në një prej qyteteve të Indonezisë, Jember do të shtohet në shkollat e mesme një tjetër “provim”.

Bëhet fjalë për testin e shtatzanisë, të cilin vajzat që duan të diplomohen duhet ta kalojnë atë, në të kundërt do të “mbeten në klasë”.

Zyrtarë të këtji qyteti argumentojnë se në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për të identifikuar vajzat që kanë kryer marrëdhënie seksuale që në shkollë të mesme.

Vendimi është kaluar nga drejtuesit e komunës derisa mbrojtësit e saj thanë se ‘vajzat kryejnë marrëdhënie seksuale disa herë dhe me partner të ndryshëm’.

Ata shpresojnë se ky propozim do të hyjë në fuqi edhe në provincën e Java’s, në të cilën Jember, është qyteti i tretë më i madh.

“Nëse ato nuk janë të virgjëra, mos i lini të kalojnë. Mund të tingëlloi si shaka, por është serioze. Është për hir të së ardhmes”, thonë mbrojtësit e kësaj çështje.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012984991073608
array(1) { ["section"]=> string(43) "nese-humbet-virgjerine-nuk-diplomohesh-2994" }