Nëse ju mërzitet jeta në tokë, tani keni një tjetër planet të banueshëm

Publikuar tek: aktualitet, më 19:42 30-05-2017 Nëse ju mërzitet jeta në tokë, tani keni një tjetër planet të banueshëm

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet të ri 'super-Tokë' vetëm 21 vjet dritë larg, dhe mund të jetë i banueshëm.

Planeti është afërsisht tre herë më i madh se Toka dhe mendohet të jetë një botë shkëmbore që mund të jetë mjaft e ftohtë për të mbajtur ujë të lëngshëm.

Shkencëtarët janë duke studiuar atmosferën dhe karakteristikat e tjera për të vlerësuar më mirë potencialin e saj për të mbështetur jetën.

Planeti ishte zbuluar nga studiuesit në Institutin Kanarie të Astrofizikës (IAC) duke përdorur teleskopin Galileo 3.6 metra në Observatorin Roque de los Muchachos.

Shkencëtarët do të përpiqen të vëzhgojnë planetin teksa kalon përpara yllit të tij, të kuptojnë densitetin, rrezet dhe të karakterizojnë atmosferën e tij.Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nuk do ta besoni sa janë zgjatur njerëzit gjatë 100 viteve të fundit
Grekët përzënë nga Korfuzi nxënësit shqiptarë sepse kënduan “Kuq e Zi” të Elvana Gjatës (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.0042541027069092
array(1) { ["section"]=> string(76) "nese-ju-merzitet-jeta-ne-toke-tani-keni-nje-tjeter-planet-te-banueshem-80574" }