Nëse keni hapur llogari në këtë rrjet social, ka gjasa t’ju kenë vjedhur password-in

Publikuar tek: bota, më 18:16 19-05-2016 Nëse keni hapur llogari në këtë rrjet social, ka gjasa t’ju kenë vjedhur password-in

Një prej rrjeteve sociale më të mëdha në botë ka rënë pre e hakerave të cilëk kanë vjedhur më shumë se 117 milion llogari.

Të dhënat e vjedhura të llogarive të LinkedIn, rrjeti social me 400 milionë përdorues të regjistruar, kanë dalë në shitje në këmbim të 5 Bitcoin në Dark Web, rreth 2,200 dollarë. Sipas LinkedIn, hakeri me pseudonimin “Peace” kishte vjedhur rreth 6.5 milion llogari por rezultoi që numri të ishte më i madh.

Rrjeti ka këshilluar përdoruesit e vetë të ndryshojnë kodin e llogarisë dhe të marrin masa të tjera sigurie, si pyejte sekrete apo regjisrtim të kodeve alterantive.

linkedin-screen-1940x900_34192_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.039840936660767
array(1) { ["section"]=> string(89) "nese-keni-hapur-llogari-ne-kete-rrjet-social-ka-gjasa-t-ju-kene-vjedhur-password-in-40928" }