Netanyahu zotohet se do të aneksojë një pjesë të Bregut Perëndimor

Publikuar tek: bota, më 22:56 10-09-2019 Netanyahu zotohet se do të aneksojë një pjesë të Bregut Perëndimor Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu ka njoftuar planet për të aneksuar një pjesë të Bregut Perëndimor nëse ai rizgjidhet sërish kryeministër.

Netanyahu u tha gazetarëve në një konferencë për shtyp se, nëse rizgjidhet dhe të jetë në gjendje të krijojë një koalicion, ai do të zbatonte sovranitetin e izraelit mbi Luginën e Jordanisë dhe Detin e Vdekur.

Ai tha se ai priste që presidenti amerikan Donald Trump të prezantojë planin e tij të paqes në Lindjen e Mesme, vetëm disa ditë para se izraelitët të votojnë në 17 shtator dhe se në bashkërendim me SHBA, ai gjithashtu do të kërkonte të zbatonte sovranitetin mbi të gjitha vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, shkruan CNN.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pelegrinazhi në ditën e Ashures, 31 të vdekur në qytetin e shenjtë të Qerbelasë
Zyrtari amerikan paralajmëron takimin Trump-Rouhani »
Article Logic
Execution time: 0.0090541839599609
array(1) { ["section"]=> string(73) "netanyahu-zotohet-se-do-te-aneksoje-nje-pjese-te-bregut-perendimor-178014" }