Netflix trondit botën me serialin për familjen mbretërore, ministri britanik: Është trillim

Publikuar tek: bota, më 19:13 30-11-2020 Netflix trondit botën me serialin për familjen mbretërore, ministri britanik: Është trillim Seriali \"The Crown\"

Sezoni “The Crown”, i cili u shfaq premierë në Netflix në fillim të këtij muaji, përshkruan një periudhë të trazuar të sundimit të Mbretëreshës Elizabeth II në vitet 1980 dhe paraqet një pamje jo të këndshme të anëtarëve të familjes.

Sezoni i tij aktual portretizon romancën e hershme dhe prishjen përfundimtare të martesës së Princit Charles me Diana, Princesha e Uellsit, duke shfaqur dhe princin që vazhdon marrëdhënien me Camilla Parker-Bowles ndërsa ishte i martuar me Diana.

Ngjarje të tjera të paraqitura përfshijnë sundimin e Kryeministrit Margaret Thatcher, shëndetin mendor në rënie të motrës së Mbretëreshës, Princeshës Margaret, dhe marrëdhëniet e monarkes me burrin e saj, Princin Philip dhe fëmijët e tyre.

Sekretari i Kulturës në Mbretërinë e Bashkuar, Oliver Dowden, i ka bërë thirrje Netflix që t’u bëjë me dije shikuesve se drama mbretërore “The Crown” është “trillim”.

Sugjerimi i Dowden u kritikua nga disa historianë, shumë prej të cilëve e konsideruan të panevojshëm.

Një grusht biografësh dhe gazetarësh mbretërorë e kanë kritikuar shfaqjen në të kaluarën për devijim nga faktet, megjithëse krijuesi i saj, Peter Morgan, nuk ka pretenduar kurrë se është plotësisht e saktë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia në Gjermani do të lejohet të lexojë mesazhet e koduara në biseda
Nuk paguhej për orët shtesë, vetëvritet truproja i Vladimir Putin »
Article Logic
Execution time: 0.010807991027832
array(1) { ["section"]=> string(96) "netflix-trondit-boten-me-serialin-per-familjen-mbreterore-ministri-britanik-eshte-trillim-229688" }