‘’Newborn’’ lyhet me të zezë, simbolizohet eksodi i shqiptarëve të Kosovës

Publikuar tek: aktualitet, më 10:12 17-02-2015 ‘’Newborn’’ lyhet me të zezë, simbolizohet eksodi i shqiptarëve të Kosovës Obelisku ''Newborn'' sot në Prishtinë

Obelisku ‘’Newborn’’ në Prishtinë në vitin e 7-të të Pavarësisë ka ndryshuar ngjyrë. Një nga shkronjat është lyer me një ngjyrë tjetër, ndryshe nga ngjyra e verdhë që mbante. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fisnik Ismajli tha se shkronja “E” është lyer e gjitha në të zezë për simbolizuar eksodin, Evropën, Ekonominë si dhe EULEX-in.

“NeWBORN 7. Mëngjes, 17 shkurt 2015. Pavarësisht të gjithave, tradita vazhdon. Njerëzit u shprehën edhe sivjet. E-ja e zezë? Ide e disa artistëve me u shprehë për Ekzodin, Evropën, Ekonominë, EULEX-in... Edhe një herë, NeWBORN reflekton realitetin kosovar: ka nisë me u nxi, në një kaos ngjyrash në kërkim të shpresës. Në kërkim të ndjenjës që e patëm sot 7 vjet ma parë, e të cilën s'kemi çare pa e kthye një ditë. Urime”, shkuan Ismajli në Facebook. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I dënuari mori lejen dhe u arratis, arrestohet pas tre muajsh
‘’Shpëtoni Pyjet’’, Ministria e Mjedisit projekt për të kuruar pishat »
Article Logic
Execution time: 0.012032032012939
array(1) { ["section"]=> string(74) "newborn-lyhet-me-te-zeze-simbolizohet-eksodi-i-shqiptareve-te-kosoves-3586" }