Nga 7 mijë euro për një avion MIG, Ministria shtyn ankandin pas kërkesave të larta

Publikuar tek: politike, më 19:57 16-02-2016 Nga 7 mijë euro për një avion MIG, Ministria shtyn ankandin pas kërkesave të larta

Ministria e Mbrojtjes është detyruar të shtyjë ankandin për 36 avionët MIG dhe 4 helikopterët e periudhës komuniste, pas kërkesave të larta nga persona të interesuar, kryesisht koleksionistë.

Duket se shkak për fluksin e madh të kërkesave është bërë çmimi i ulët i avionëve relikë që kanë dalë në ankand. Fillimisht avionët do të shiteshin nga 7 mijë deri në 13 mijë euro por pas kërkesave të shumta Ministria do të rikonsiderojë çmimin.

Kanë kostot e tyre të ruajtjes dhe të inventarizimit. Ruhen sot që flasim në aerodromet tona ushtarake. Besoj që kjo do të çlirojë pak mjedisin, sepse kjo normalisht na pengon në veprimtarinë tonë, por do të na sjellë edhe një të ardhur që do ta përdorim vetëm për modernizimin, blerjen e armatimit dhe municioneve dhe asgjë tjetër”, deklaroi për “Top Channel” ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0094180107116699
array(1) { ["section"]=> string(87) "nga-7-mije-euro-per-nje-avion-mig-ministria-shtyn-ankandin-pas-kerkesave-te-larta-32757" }