Nga hapësira vijnë tinguj të çuditshëm, Nasa fillon deshifrimin

Publikuar tek: kulture-art, më 22:49 19-07-2017 Nga hapësira vijnë tinguj të çuditshëm, Nasa fillon deshifrimin

Disa tinguj të çuditëshm dhe ende të pa deshifruar janë rregjistruar nga receptorët e NASA-s. Pasi janë dëgjuar nga shkencëtarët e NASA-s është nisur puna për të  deshifruar tingujt e regjistruar në hapësirë.

Por gjithsesi, pavarsisht misterit që i rrethon, paraprakisht NASA, është e sigurt që ato nuk janë tinguj të lëshuar nga jashtëtoksor.

Agjencia amerikane e Hapsirës supozson se tingujt e çuditshëm mundë të jenë të valëve të ndryshme elektromagnetike të njohura si valët e plazmës që krijojnë tinguj të veçantë “në simfoninë e grimcave që rrethon Tokën”.

Nga ky kërkim i i ri i NASA-as shpresohet se të dhënat e grumbulluara nga sondat do të ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë dinamikën e valëve të plazmës që do mund të ndihmonin shumë industrinë e telekomonikacionit në të ardhmen.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027758121490479
array(1) { ["section"]=> string(68) "nga-hapesira-vijne-tinguj-te-cuditshem-nasa-fillon-deshifrimin-86706" }