Nga janari vendoset akciza për gazin e lëngshëm

Publikuar tek: ekonomi, më 20:23 04-11-2016 Nga janari vendoset akciza për gazin e lëngshëm

Qeveria shqiptare ka planifikuar që nga janari i 2017-tës të aplikojë akcizën për gazin e lëngshëm me 3 lekë për litër.

Ministria e Financave ka arsyetuar se kjo masë ka qëllim përafrimin me standardet e BE-së dhe të vendeve të rajonit që e taksojnë këtë produkt.

Duke llogaritur që importi vjetor i gazit të lëngshëm është rreth 100 mijë tonë në vit, efekti në të ardhurat buxhetore do të jetë 540 milionë lekë nga akciza dhe 107 milionë lekë nga TVSH. Në total, 647 milionë lekë.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097720623016357
array(1) { ["section"]=> string(53) "nga-janari-vendoset-akciza-per-gazin-e-lengshem-58441" }