Nga mikroçipet te ADN-ja e ndryshuar, të gjitha MASHTRIMET për vaksinat anti-covid

Publikuar tek: bota, më 18:40 02-12-2020 Nga mikroçipet te ADN-ja e ndryshuar, të gjitha MASHTRIMET për vaksinat anti-covid

Në Rusi, Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar vaksinimin masiv kundër Covid-19 duke filluar me dy milion doza të vaksinës eksperimentale ruse Sputnik V që duhet të jetë gati javën e ardhshme.

Fjalët vijnë disa orë pasi autoritetet britanike miratuan përdorimin e vaksinës së koronavirusit të Pfizer-BioNTech, e cila do të jetë në dispozicion në vend duke filluar javën e ardhshme. Ndërsa në SHBA vlerësohet se vaksinimi mund të fillojë në fund të dhjetorit, në Bashkimin Evropian autoriteti rregullator e ka bërë të qartë se dëshiron të marrë më shumë kohë për të analizuar të dhënat. 

Frika nga efektet e mundshme anësore ka sjellë skepticizmin e disa njerëzve. 

Tani për tani, qeveria italiane nuk do të vendosë asnjë detyrim vaksinimi dhe është e nevojshme të pastrohen menjëherë të gjitha dyshimet në lidhje me efektivitetin e vaksinës, duke filluar me izolimin e të gjitha mashtrimeve që janë vendosur tashmë në fusha të ndryshme të anti-shkencave.

Të gjitha mashtrimet e vaksinave

Le të fillojmë me numrat: ka 6 kandidatë për vaksinën anti-Covid që kërkojnë aprovim. Siç është shpjeguar nga Federata e Urdhrave Mjekësorë (Fnomceo), kompania Moderna ka paraqitur kërkesën për autorizimin e urgjencës në Shtetet e Bashkuara, ashtu si edhe Pfizer-BionTech e cila sot mori dritën jeshile nga agjensia britanike Mhra. Pastaj është vaksina e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania farmaceutike AstraZeneca.

Një pyetje që tani për tani do të mbetet pjesërisht pa përgjigje ka të bëjë me efikasitetin: studimet e fazës 3 aktualisht në zhvillim nuk janë në gjendje të tregojnë nëse vaksina do të ndalojë transmetimin e sëmundjes, kur parandalohen simptomat më serioze. Kjo do të kërkojë studime 10 herë më të mëdha dhe 10 herë më të gjata. Tani do të dimë vetëm nëse vaksina do të ndihmojë ose jo sistemin tonë të menjëhershëm për të përgatitur një kundërveprim efektiv ndaj ndërhyrjes virale. Dhe të mos përjetoni efekte të padëshiruara.

Tani, siç e kemi parë, miratimi "emergjent" ngre dyshime tek skeptikët. Aq sa kanë dalë thashethemet që vaksina është trillim shkencor dhe shumë larg realitetit.

Ndër frikërat më të mëdha është se vaksina mund të çojë disi një mutacion të trashëgimisë sonë gjenetike, duke ndryshuar ADN-në tonë. Kjo pasi vaksinat e krijuara rishtas  përdorin një fragment të materialit gjenetik të virusit, ARN-të e dërguar.

Siç shpjegon BBC falë Prof. Jeffrey Almond të Universitetit të Oksfordit, "injeksioni i mARN në një person nuk i bën asgjë ADN-së së një qelize njerëzore".

Asnjë vaksinë e mARN nuk është aprovuar më parë, por vitet e fundit ka pasur studime të shumta dhe është  testuar në dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë botën për të vërtetuar sigurinë e saj.

Një teori konspirative popullore pretendon që pandemia e koronavirusit është një mbulesë për një plan për të vendosur mikroçipa të gjurmueshëm tek trupat e njerëzve.

Padyshim, ithtarët e kësaj teorie nuk kanë prova për të mbështetur këto pretendime. Miliarderi dhe filantropi Bill Gates ka qenë në shënjestër për donacione të mëdha për qeveritë dhe kompanitë e përfshira në zhvillimin e vaksinave. Dhe thashethemet do të ishin nxitur nga një deklaratë nga vetë Gates, i cili kishte parashikuar se si disa qeveri mund të vendosnin të siguronin "certifikata dixhitale" për të gjetur të shëruar dhe të vaksinuar nga Covid-19. Padyshim, asnjë mikroçip për të futur nën lëkurë nuk është përmendur kurrë. Në të vërtetë,  Fondacioni Gates do të kishte financuar një studim për të zhvilluar një lloj tatuazhi të padukshëm për të ruajtur të dhënat e vaksinave në lëkurë në kohën e administrimit.

Për më tepër, ne shpesh shohim argumente nga ata që e kundërshtojnë vaksinën duke pretenduar se shkalla e shërimit nga sëmundja është shumë e lartë. Por ky nuk është aspak rasti: rreth 100 në 10,000 njerëz të infektuar rrezikojnë jetën e tyre dhe ata që i nënshtrohen kujdesit intensiv mjekësor vuajnë efektet për një kohë të gjatë. Për më tepër, stresi të cilit i nënshtrohen spitalet kur shumica e vendeve janë zënë nga pacientët me Covid sugjeron që shumë sëmundje jo-kovide mund të nënvlerësohen, duke çuar në një rritje të vdekshmërisë së lidhur me të.

Me pak fjalë, situata është serioze, por edhe nëse epidemia mund të përmbahet falë vaksinave, kalimi i kësaj situate të vështirë do të varet nga sjellja e individëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Atentat MAFIOZ në Brazil, ekzekutohet “me bukë në gojë” në restorant 47-vjeçari nga Tirana (EMRI-DETAJE)
Lidhnin katin e dytë me të tretë, SHITEN për çmimin e pabesueshëm shkallët e Kullës Eiffel »
Article Logic
Execution time: 0.011141061782837
array(1) { ["section"]=> string(88) "nga-mikrocipet-te-adn-ja-e-ndryshuar-te-gjitha-mashtrimet-per-vaksinat-anti-covid-229943" }