Nga pika më e fortë në “thembrën e Akilit”, ky është transformimi i mbrojtjes së Juventusit

Publikuar tek: sport, më 20:40 14-08-2017 Nga pika më e fortë në “thembrën e Akilit”, ky është transformimi i mbrojtjes së Juventusit

Nëse flet për Juventusin e këtyre 7 viteve të fundit, vetëvetiu mendja të shkon tek mbrojtja, ai repart i cili i garnatoi kësaj skuadre 6 titull kamipon radhazi.

Ishte mbrojtja e Juventusit ajo që pësoi më pak gola vitin që shkoi në kampionatin italian, dhe ajo që në 11 ndeshje në Champions League pësoi vetëm 3 gola. Për të gjithë mbrojtja juventine me “BBC”, (Bonuçi, Barzali dhe Kelini) ishte e pakalueshme kur mendon që pas tyre ishte një gardian i vërtetë si Xhixhi Bufon.

Por kjo ka mbetur një histori, pasi nga pika e fortë e “bardhezinjve”, që u garantonte fitoret edhe kur skuadra nuk ishte mirë, tashmë është kthyer në “thembrën e akilit”.

Ishte pikërisht reparti difensiv ai që u kritikua më shumë mbremjen e djeshme në finalen e superkupës së Italisë ku “zonja e vjetër”, humbi 3-2 përballë Lacios. Mbrojtja juventine nuk është më e njëjta pas largimit të Bonuçit. Por nuk është vetëm kjo, pasi edhe Brazali nuk ka treguar një formë të mirë së bashku me Benatian e ardhur merkaton e shkuar. Po ashtu dhe të rinjtë Rugani dhe De Shiljo nuk japin garanci dhe një Kielini i vetëm, zor se mund të përballojë 45 ndeshjet që e presin skuadrën e Alegrit.

Por gjithsesi, merkato është ende e hapur dhe drejtuesit bardhezinj janë hedhur në sulm për të gjetur mbrojtësit e duhur për të përfocuar këtë repart. Emrat nuk mungojnë gjithashtu edhe paratë, mbetet për tu parë nëse këto përforcime të dëshiruara do të vijnë apo jo.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0091900825500488
array(1) { ["section"]=> string(94) "nga-pika-me-e-forte-ne-thembren-e-akilit-ky-eshte-transformimi-i-mbrojtjes-se-juventusit-89093" }