Nga prilli 2017 një tjetër linjë fluturimi me çmime të arsyeshme

Publikuar tek: ekonomi, më 15:36 10-10-2016 Nga prilli 2017 një tjetër linjë fluturimi me çmime të arsyeshme

Duke filluar nga muaji Prill 2017, kompania low cost “wizzair” do të fillojë fluturimet direkt Budapest-Tiranë.  Këtë e ka bërë të ditur ministri i Transportiti Sokol Dervishaj gjatë takimit me  ambasadorin e Hungarisë Antal Heizer.

Ambasadori tha se kjo linjë ajrore, fillon operimin falë angazhimit të Qeverisë Hungareze dhe palës shqiptare, për ti dhënë mundësi rritjes së shkëmbimeve tregtare dhe turistëve që duan të vizitojnë Shqipërinë. Ministri Dervishaj falenderoi Qeverinë Hungareze dhe Ambasadorin për këtë lajm pozitiv, dhe theksoi se pala shqiptare është e gatshme të ofrojë çdo lehtësi ndaj kompanive “low cost”.

Dervishaj, nënvizoi se ky është një zhvillim shumë pozitiv dhe i shumë pritur nga qytetarët shqiptar, por që do ti japë një dimesion të ri shkëmbimeve tregtare dhe afrimit të 2 shteteve.

Ministri Dervishaj e njohu Ambasadorin me disa reforma të ndërmarra së fundmi, veçanërisht me atë të Ujit dhe në Transportin Ndërqytetas, ku Shqipëria mund të përfitojë nga eksperienca e Hungarisë në këtë sektor.

Ambasadori tha se biznese hungareze, kanë interes të madh për të parë mundësitë e investimit në sektorin e ujit dhe në transport, jo vetëm në Tiranë por edhe në qytete të tjera. Ministri Dervishaj u takua dhe me Ambasadorin e Bullgarisë në Tiranë Dimitar Arnaudov, ku u diskutuar për të forcuar marrëdhëniet ekonomike mes 2 vendeve.

Ambasadori Arnaudov tha se ka interes të madh nga kompanitë bullgare, për të investuar në sektorin e transportit në Shqipëri. Ministri Dervishaj tha se pala shqiptare, mirëpret propozime konkrete. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026610136032104
array(1) { ["section"]=> string(70) "nga-prilli-2017-nje-tjeter-linje-fluturimi-me-cmime-te-arsyeshme-55693" }