Nga Reforma në Drejtësi deri tek lufta kundër korrupsionit, Prokuria e Përgjithëshme zbardh takimin me Soreca dhe Moses-Ones

Publikuar tek: aktualitet, më 17:24 11-12-2019 Nga Reforma në Drejtësi deri tek lufta kundër korrupsionit, Prokuria e Përgjithëshme zbardh takimin me Soreca dhe Moses-Ones

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela priti sot në një takim zyrtar Zëvendës Ambasadore e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës Leyla Moses-Ones, dhe Ambasador i Delegacionit të Bashkimit Europian Luigi Soreca.

Çela ka zbuluar se dy ambasadorët i kanë uruar suksese dhe kanë vlerësuar procesin e zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm dhe formimin e institucioneve të reja si hap mjaft i rëndësishëm në formimin e institucioneve të reja në kuadër të zbatimit të reformës në drejtësi. 

E Ngarkuara me Punë Moses-Ones ka përsëritur mbështetjen e SHBA për Reformën në Drejtësi dhe rolin e rëndësishëm që institucionet e prokurorisë luajnë në luftën kundër krimit ndërkombëtar dhe korrupsionit.

Nga ana e tij, Olsian Çela duke vlerësuar asistencën e deritanishme të partnerëve ndërkombëtar shprehu vullnetin dhe gatishmërinë për bashkëpunim me të gjitha institucionet dhe misionet ndërkombëtare gjatë mandatit të tij 7-vjeçar.

Kujtojmë që ky ishte takimi i parë me dy përfaqësuesit më të lartë të diplomacisë në vend pas marrjes së detyrës nga Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Këta që u varin salçiçet në qafë të varfërve për të bërë fotografi…’
Të shtëna me armë në Kukës, plagoset një person »
Article Logic
Execution time: 0.012946844100952
array(1) { ["section"]=> string(130) "nga-reforma-ne-drejtesi-deri-tek-lufta-kunder-korrupsionit-prokuria-e-pergjitheshme-zbardh-takimin-me-soreca-dhe-moses-ones-189114" }