Nga sot hyjnë në fuqi masa të reja në Kosovë, ndryshon lista e qyteteve në zonën e kuqe

Publikuar tek: rajon, më 20:33 20-11-2020 Nga sot hyjnë në fuqi masa të reja në Kosovë, ndryshon lista e qyteteve në zonën e kuqe

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sonte (20 nëntor 2020), do të jenë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100.000 banorë.

Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë janë 18 komuna:

Prishtina, Fushë-Kosova, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Shtimja, Podujeva, Peja, Ferizaj, Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Lipjani, Vitia, Zveçani, Leposaviqi, Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut dhe Kamenica.

Në zonën e verdhë bëjnë pjesë komunat me rrezik të mesëm, apo komunat prej 76 deri në 150 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zona janë 14 komuna:

Prizreni, Klina, Deçani, Drenasi, Malishevë, Suhareka, Novobërda, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Kaçaniku, Kllokoti, Rahoveci dhe Skenderaj.

Në zonën e gjelbër bëjnë pjesë komunat me rrezik të ulët apo komunat prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë bëjnë pjesë 6 komuna:

Mamusha, Dragashi, Shtërpca, Juniku, Istogu dhe Hani i Elezit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shifrat alarmante të të infektuarve nga Covid-i, Qeveria e Maqedonisë shpall Gjendjen e Krizës për 30 ditë
»
Article Logic
Execution time: 0.013086080551147
array(1) { ["section"]=> string(83) "nga-sot-hyjne-ne-fuqi-masa-te-reja-ndryshon-lista-e-qyteteve-ne-zonen-e-kuqe-228526" }