'Ngecja' e marrëveshjes së Brexit, Laburistët kërkojnë zhvillimin e një referendumi të dytë

Publikuar tek: bota, më 20:16 25-02-2019 'Ngecja' e marrëveshjes së Brexit, Laburistët kërkojnë zhvillimin e një referendumi të dytë

Kreu i Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, ka thënë se partia e tij do të propozojë një referendum të dytë për daljen nga BE, mbrëmjen e sotme.

Mediat britanike shkruajnë se, Corbyn do t' ju kërkojë deputetëve që të mbështesin amendamentin Cooper-Letwin, i cili synon të shtyjë datën e daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga BE.

Ky amendament do të propozohet nëse kryeministrja Theresa May nuk merr mbështetjen nga Parlamenti deri më 13 mars.

Kështu nëse votimi në Parlament dëshon, Laburistët do ti bëjnë thirrje popullit për një referendum të dytë.

Të mërkurën pritet që në Parlamentin britanik të zhvillohen debate të ashpra, pasi shumë ligjvënës janë shprehur kundër disa amendamenteve, sipas të cilave kiërkohet që marrëveshja e daljes së vendit nga BE, të hidhet në votim publik.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010246992111206
array(1) { ["section"]=> string(95) "ngecja-e-marreveshjes-se-brexit-laburistet-kerkojne-zhvillimin-e-nje-referendumi-te-dyte-154179" }