Ngjarja e Bulqizës/ Pranga kryetarit dhe sekretarit të qendrës së votimit, transportuan kutinë me mjet privat

Publikuar tek: aktualitet, më 17:53 22-06-2015 Ngjarja e Bulqizës/ Pranga kryetarit dhe sekretarit të qendrës së votimit, transportuan kutinë me mjet privat Pamje nga ngjarja e Bulqizes ne oret e para te mengjesit te sotem

Ngjarja e Bulqizës që ndodhi gjatë mbledhjes së kutive të votimit duke u gdhirë mëngjesi i datës 22 qershor ka vënë në pranga dy persona, Vebi Gjini, 51 vjeç nga fshati Gjuras rrethi Bulqizë dhe Rrushdi Sula 46 vjeç po nga i njëjti fshat. 

Policia lajmëron se ka kryer hetimet për rastin dhe në orën 17.00 të ditës së sotme vunë në pranga dy personat e mësipërm nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës, kryer në bashkëpunim” parashikuar nga nenet 248 dhe 25 të kodit penal.

Dy shtetasit janë kryetari dhe sekretari i Komisionit të qendrës së votimit nr.1067 që ishte në fshatin Gjuras të rrethit Bulqizë dhe në bashkëpunim mes tyre në kundërshtim me ligjin zgjedhor, kanë transportuar materialet zgjedhore, nga qendra e votimit për në KZAZ-Bulqizë me një automjet privat, të paautorizuar nga KZAZ –Bulqizë.  

Kjo makinë u sulmua në mbrëmje nga militantët. PD dhe LSI akuzuan njëra tjetrën për dhunën e ushtruar, ndërkohë që policia vuri menjëherë në mbrojtje këtë kuti votimi. Ndërkaq, pritet që prokuroria të bëjë hetime të mëtejshme për ngjarjen.                          

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Raporti i OSBE-ODIHR: Zgjedhjet pozitive por kishte elementë që minuan besimin e publikut
Policia e Vlorës: Asnjë incident, proces numërimi normal por jemi gati për çdo situatë »
Article Logic
Execution time: 0.016741037368774
array(1) { ["section"]=> string(113) "ngjarja-e-bulqizes-pranga-kryetarit-dhe-sekretarit-te-qendres-se-votimit-transportuan-kutine-me-mjet-privat-14356" }