Ngrihet konsorciumi i parë shqiptaro-serb, do ndërtojë diga dhe hidrocentrale në të gjithë botën

Publikuar tek: ekonomi, më 17:50 04-11-2016 Ngrihet konsorciumi i parë shqiptaro-serb, do ndërtojë diga dhe hidrocentrale në të gjithë botën

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (Kesh) dhe kompania serbe Hidrotehnika-Hidroenergetika do të ngrejnë së bashku një konsorcium që do të ndërtojnë diga dhe hidrocentrale në të gjithë botën.

Sipas gazetës serbe, Blic, ky vendim është marrë pas marrëveshjes mes kryeministrave Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç, gjatë takimit në Beograd.

Projekti i parë me të cilin do të punojë ky konsorcium është ndërtimi i një hidrocentrali në Shqipëri, por detaje të tjera nuk bëhen të ditura. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027643918991089
array(1) { ["section"]=> string(101) "ngrihet-konsorciumi-i-pare-shqiptaro-serb-do-ndertoje-diga-dhe-hidrocentrale-ne-te-gjithe-boten-58425" }