Ngrihet shtatorja e Ismail Qemalit në Prishtinë/ Rama: As mos ta imagjinojnë më, se mund t'i përpijnë shqiptarët

Publikuar tek: aktualitet, më 12:54 23-05-2015 Ngrihet shtatorja e Ismail Qemalit në Prishtinë/ Rama: As mos ta imagjinojnë më, se mund t'i përpijnë shqiptarët

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në ceremoninë shtatores së Ismail Qemalit në Prishtinë. Rama tha se ashtu siç erdhi Isa Boletini në Vlorë, po aq i gjallë vjen edhe Ismail Qemali në Prishtinë.

“Sot në Kosovën e lirë dhe të mosvarme Ismail Qemali vjen me këmbët e veta të prehet me shpirtin e tij rrezatues në këtë tokë të mosvarme njëherë e përjetë”, tha Rama në fjalën e tij të rastit.

As në këtë ceremoni kryeministri Edi Rama nuk i ka kursyer deklaratat nacionaliste. Ai i’u ka kërkuar sërish shteteve fqinje si Maqedonia dhe  Serbia “të mbajnë fjalën”  dhe të respektojnë të drejtat e  shqiptarëve.

Kryeministri Rama ka sqaruar edhe njëherë se shqiptarët nuk kanë pretendime për bashkim territorial “ përveç si kulmim i bashkimit shpirtëror në BE dhe kurrsesi si përçmim ndaj fqinjëve dhe duhet që dhe me ato të bashkohemi në çatinë e Europës”, tha Rama.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Llalla takohet me shefen e ODIHR, Glover: Grantojmë proces zgjedhor me standarte
Blindohet siguria, ministri Tahiri dhe familja merren në mbrojtje »
Article Logic
Execution time: 0.013356924057007
array(1) { ["section"]=> string(115) "ngrihet-shtatorja-e-ismail-qemalit-ne-prishtine-rama-as-mos-ta-imagjinojne-me-se-mund-t-i-perpijne-shqiptaret-11796" }