Ngrin Liqeni i Prespës, rrezikohet fauna ujore

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:52 20-01-2017 Ngrin Liqeni i Prespës, rrezikohet fauna ujore

Temperaturat e ulëta vazhdojnë të mbajnë të “mbërthyer” vendin dhe kanë bërë që shumica e liqeneve dhe brigjet e lumenjëve të ngrijnë.

Edhe Liqeni i Prespës ka ngrirë në brigjet e tij duke paraqitur një rrezik për faunën ujore dhe shpendët që dimërojnë në këtë hapësirë.

Prespa është liqeni më i lartë tektonik në Ballkan me 853 metra mbi nivelin e detit.

Liqeni i Prespës është një nga zonat tërheqëse turistike të Ballkanit, qe përveç bukurive natyrore, shquhet për florën dhe faunën mjaft të pasur.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.081787109375
array(1) { ["section"]=> string(51) "ngrin-liqeni-i-prespes-rrezikohet-fauna-ujore-66096" }