Ngushtohet rezultati, a do bëhet Erdogan i plotfuqishëm? (Live)

Publikuar tek: bota, më 16:25 16-04-2017 Ngushtohet rezultati, a do bëhet Erdogan i plotfuqishëm? (Live)

Ka përfunduar në orën 16:00 procesi i votimit në referendumin më të rëndësishëm në Turqi për zgjerimin e pushtetit të Presidentit.

Numërimi i votave ka nisur menjëherë pas mbylljes së qendrave të votimit dhe deri më tani janë numëruar mbi 45%.

Nga votat e numëruara, 57.11% kanë votuar me PO ndërsa 42.89% me JO.

Nëse fiton vota PO, atëherë Turqia mund të shohë ndryshimet më të mdha kushtetuese që nga 100 vite më parë me themelimin e republikës parlamentare.

Shumë analistë kanë shprehur shqetësimin se Erdogan mund të sigurojë pushtetin deri në 2029, duke e kthyer Truqinë në një shtet autoritar.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbyllen qendrat e votimit në Turqi, ja kur pritet të dalin rezultatet e referendumit
Referendumi: Fiton Erdogan, Turqia drejt republikës presidenciale »
Article Logic
Execution time: 0.010179042816162
array(1) { ["section"]=> string(65) "ngushtohet-rezultati-a-do-behet-erdogan-i-plotfuqishem-live-75376" }