Nigeri, 5 të vdekur nga shpërthimi i fëmijës kamikaz

Publikuar tek: bota, më 19:18 22-02-2015 Nigeri, 5 të vdekur nga shpërthimi i fëmijës kamikaz

Një tjetër ngjarje mizore nga Boko Harram ka ndodhur sot në Nigeri, ku një vajzë e vogël, e detyruar, e kushtëzuar e ndoshta edhe e pa vetëdijshme, ka hedhur veten në erë në një treg.

Ngjarja ka ndodhur pranë kufirit të Nigerisë me Çadin, në Potiskum, ku janë vrarë të paktën 5 persona. Mendohet se vajza e vogël kamikaze nuk ishte në dijeni dhe eksplozivi është aktivizuar nga antëtarët e Boko Haram, nga një distancë e largët.

Përdorimi i fëmijëve në sulmet kamikaze është gjithnjë e më i shpështë. Dëshmitarët e përshkruan vajzën e vogël duke thënë se ajo nuk ishte më shumë se 8 vjeçe. Përdorimi i fëmijëve, shpesh vajzave të vogla është një taktikë e zakonshme e ekstremistëve islamikë në Nigeri.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011959075927734
array(1) { ["section"]=> string(56) "nigeri-5-te-vdekur-nga-shperthimi-i-femijes-kamikaz-4141" }