Nis festa e Sulltan Nevruzit te Krygjyshata Bektashiane, i pranishëm edhe kreu i Kuvendit Meta

Publikuar tek: aktualitet, më 10:41 22-03-2017 Nis festa e Sulltan Nevruzit te Krygjyshata Bektashiane, i pranishëm edhe kreu i Kuvendit Meta

Besimtarët bektashinj festojnë sot ditën e Sulltan Novruzit.

Të gjithë besimtarët janë mbledhur në Kryegjyshatën Bektashiane ku kanë nisur dhe festimet. Mësohet se në ceremoni është i pranishëm dhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta. Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe.

Dita e Sulltan Novruzit njihet si dita e fisnikërisë bektashiane. Sipas traditës, besimtarët e nisin ditën me urimet më të mira për mbarësi, mirëqënie dhe paqe. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tentoi të hidhej nga oxhaku ngjitur me Spitalin Ushatarak, 43-vjeçari zbret pasi i vjen gruaja
Zbardhen detaje të reja për kufomën e identifikuar në Zvërnec, kishte plagë në kurriz »
Article Logic
Execution time: 0.010899066925049
array(1) { ["section"]=> string(99) "nis-festa-e-sulltan-nevruzit-te-krygjyshata-bektashiane-i-pranishem-edhe-kreu-i-kuvendit-meta-72756" }