Nis konferenca për çiftet që nuk kanë fëmijë, ekspertët e mjekësisë mblidhen në Shqipëri

Publikuar tek: aktualitet, më 10:12 09-10-2015 Nis konferenca për çiftet që nuk kanë fëmijë, ekspertët e mjekësisë mblidhen në Shqipëri Foto nga konferenca

Ka nisur konferenca me iniciativën e Arben Rrugia, mjekut gjinekolok, President i ASHRAA (Albanian Society Human Reproduction and Andrology) për problemet me fertilitetin. Ky është kongresi i parë që trajton problemet e fertilitetit në Shqipëri dhe do të mbahet  sot e nesër (9-10 tetor) në Durrës.

Sot në mengjes tëgjithë profesorët e doktoret më të mirë të huaj i ka përshdndetur kryebashkiaku Vangjush Dako ndërsa pritet që në konferencën e nesërme të parë pjesë edhe vetë ministri i Shëndetësisë Ilir Beqja.

I trajtuar në raste sporadike, por jo në përgjithësi në vend, duket se problemi tashmë do të kombëtarizohet, falë edhe eksperiencës dhe ekspertizës që pritet të japin në këtë kongres emrat më të njohur të fushës së mjeksisë evropiane dhe botërore. Në fakt, duket se Shqipëria nuk ka pasur asnjëherë një strategji të tillë dhe ky është hapi i parë për të sjellë inovacion për të gjitha çiftet që janë në moshë të madhe, e nuk bëjnë fëmijë, por që kërkojnë të kenë një të tillë.

Të ftuarit e Kongresit të Parë

Prof. Rene Frydman - Director of Medicine of Reproduction Foch Hospital,Paris,France

Prof. Giuseppe Tritto - President ËABT, Paris, France

Prof. Luigi Frigerio - President of Italian Society of Gynaecological Surgery,Bergamo,Italy

Prof. Gedis Grudzinskas - Editor in Chief Reproductive Biomedicine Online,Consultant Professor London Bridge Hospital, Princess Grace Hospital, La Maison Medicale, London, UK

Prof. Giovanni Vanni Frajese - Rome University Foro Italico,Italy

Prof. Giulio Tarro - President Bonelli Foundation Naples,Italy

Prof. Moncef Ben Khalifa - University Hospital&School of Medicine Jules Verne,Amiens,France

Dr. Ruggiero Pulcinella - Director Obstetric&Gynaecology San Donato Hospital Arezzo,It

Prof.James Goldberg - International Relationship Dean Counelor Fakulty of Medicine Paris Descartes, France, Board Member American Academy of Health, USA

Dr. Alessandro Zucchi - Chief of Andrology of University of Perugia,Italy

Prof. Ates Kadioglu - President of Turkish Society of Urology,Istanbul,Turkey

Prof. Ivan Dechev - Chief of Department of Urology Plovdiv University,Bg

Prof. Orion Gliozheni - Head of Obstetrics & Gynecology Department,Tirana,Alb

Dr. Arben Rrugia -  President of Albanian Society of Human Reproduction and Andrology, Tirana, Alb.Director of Neë Life Clinic in Tirana and Durrës, Alb

Prof. Hakan Satiroglu - American Hospital,Tirana,Alb

Dr. Dergut Aliu - Director of Lindja Hospital, Prishtina, Kosovo, PGD and PGS, Methods and Indications

Prof. Antonis Makrigiannakis - Director of Reproductive Medicine of University of Crete, Greece

Prof. Claudio Giorlandino - General Secretary of Italian Prenatal Diagnosis Society. Clinic “Artemissia”, Rome – Italy

Dr. Francesco Fusi - Director of Reproductive Medicine of Bergamo Hospital,Italy

Dr. Laura Rienzi - Director Laboratory of Embriology,Andrology GENERA Center Roma, Italy

Dr. Domenico Baldini - Director of Clinic MOMO Fertilife,Bisceglie,Italy

Dr. Govanni Vizziello - Clinic MOMO Fertilife,Bisceglie,Italy

Cl. Emb.Tugce Isitan - IVF Center. American Hospital,Tirana,Albania

Dr.Afrim Muhaxhiri - IVF Clinic “FATI IM” Gjakova, Kosovo

Dr.Marinos Tsirigotis – FRCOG Scientific Director HHT & Akeso Ivf Unit, Greece

Dr. Christos Maroudis – MD Greece

Dr. Bosiljka Latinovic - MD, Croatia, Italy

{gallery}Konferenca{/gallery}

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Çfarë iku...iku! Të mendojmë për Armeninë”, Rama dhe Duka zbresin te dhomat e lojtarve të kombëtares
Xhelal Mziu padit sekretarin. Konflikt në Këshillin Bashkiak Kamzë por 180 persona me aftësi të kufizuar protestojnë për pagesat »
Article Logic
Execution time: 0.013274908065796
array(1) { ["section"]=> string(93) "nis-konferenca-per-ciftet-qe-nuk-kane-femije-ekspertet-e-mjekesise-mblidhen-ne-shqiperi-22709" }