Nis nxjerrja e anijes së mbytur në Danub, gjenden 2 trupa të tjerë

Publikuar tek: bota, më 08:08 11-06-2019 Nis nxjerrja e anijes së mbytur në Danub, gjenden 2 trupa të tjerë

Të paktën dy trupa janë gjetur nga rrënojat e një anije turistike që u fundos në Danub në kryeqytetin hungarez, Budapest, pak ditë më parë.

Ekipet e shpëtimit kanë filluar prej orësh nxjerrjen e anijes së mbytur, një vinç lundrues e nxorri atë në sipërfaqe.

Anija e quajtur 'Mermaid' kishte në bord turistë të Koresë së Jugut kur u përplas me një anije tjetër, duke lënë 20 të vdekur dhe tetë të tjerë u zhdukën.

Përpjekjet e nxjerrjen e anijes janë penguar nga nivelet e larta të ujit, të përkeqësuara nga shirat e dendur.

Operacioni pritet të vazhdojë disa orë. Anija e lundrimit Viking Sigyn goditi 'Mermaidin' pas orës 21:00 lokale (19:00 GMT) më 29 maj pasi të dy anijet kaluan nën Urën Margit.

Shtatë persona u shpëtuan dhe shtatë trupa u gjetën shpejt, por shumë nga ata që ishin në bordin e Mermaid u zhdukën në lumin e fryrë.

Trupat e viktimave të tjera u gjetën në ditët në vijim. Nëntëmbëdhjetë turistë të Koresë së Jugut dhe një ekuipazh i Hungarisë raportohen të vdekur.

Kapiten i Viking Sigyn, shtetas ukrainas 64-vjeçar Yuriy C, është arrestuar me dyshimin për sjellje të pakujdesshme në trafikun ujor që çoi në viktima masive.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019193887710571
array(1) { ["section"]=> string(72) "nis-nxjerrja-e-anijes-se-mbytur-ne-danub-gjenden-2-trupa-te-tjere-167749" }