Nishani dekoron kardinalin Ernest Troshani me “Nder i Kombit”

Publikuar tek: aktualitet, më 19:56 16-04-2017 Nishani dekoron kardinalin Ernest Troshani me “Nder i Kombit”

Presidenti Bujar Nishani dekori me titullin ‘Nder i Kombit’ klerikun, kardinalin Ernest Troshani. Për kreun e shtetit,  Petku i kuq i Kardinalit simbolizon dhe gjakun e derdhur për hir të besimit.

Kleriku i persekutuar gjatë regjimi komunistë u përballë me torturat nga më çnjerëzore, por kurrë nuk hoqi dorë nga besimi I tij. Për Shqipërinë, besimin katolik kardinal Troshani është  tipik i klerikëve të devotshëm dhe besimtarëve të palëkundur.

“Ne kemi sot mes nesh, klerikë të devotshëm, besimtarë të palëkundur, pajtuesin e papërtueshëm, meshtarin e mençur, që vazhdoi pa u ndalur, pa u trembur dhe pa u rrëzuar të përçonte vlerat e besimit, të lirisë, dashurisë mes njerëzve”, tha Nishani.

“Zoti ju bekoftë të gjithëve, të gjithë kombin shqiptar. Gjithë drejtuesit të bindet të punojnë së bashku për begatinë e këtij populli, që të shohin të gjithë me buzëqeshjen ardhjen e paqes dhe dashurisë”, u shpreh Torshani.

Troshani u shpall kardinal në 9 nëntor 2016 nga Papa Françesku në lutjen e së dielës në Vatikan-Romë.

Trioshani ishte  i vetmi prift shqiptar në të gjithë listën që shpallet Kardinal për ta nderuar. Me 21 shtator 2014, ai dëshmoi para Papa Francesku vuajtjet e tij dhe të Kishës shqiptare përgjatë komunizmit, një moment përqafimi të përzemërt dhe përlotje të Papa Françeskut që emocion mbarë botën.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplas kalimtarin dhe largohet nga vendngjarja, policia arreston shoferin (Foto)
Kujdes nëse vini re këtë objekt në tualet publik, është një kamera e fshehur »
Article Logic
Execution time: 0.01131796836853
array(1) { ["section"]=> string(65) "nishani-dekoron-kardinalin-ernest-troshani-me-nder-i-kombit-75391" }