Nisi si një shaka e Grenell, por liqeni i Ujmanit mund të quhet ‘Liqeni Trump’

Publikuar tek: rajon, më 23:33 24-09-2020 Nisi si një shaka e Grenell, por liqeni i Ujmanit mund të quhet ‘Liqeni Trump’

Gjithçka nisi si një ide e ambasadorit Grenell që liqeni i Ujmanit të merrte emrin “Liqeni Trump”, pas mospajtimeve të Kosovës dhe Serbisë për emrin e këtij liqeni.

Në Kosovë quhet liqeni i Ujmanit, ndërsa në Serbi quhet Gazivoda, por tashmë duket se shakaja e Grenellit do të kthehet në një të vërtetë.

Ambasadori Grenell idenë për ndryshimin e emrit ia ka komunikuar kryeministrit kosovar Hoti dhe presidentit serb Vuçiç.

Liqeni i Ujmanit në pjesën më të madhe të tij ndodhet në territorin e Kosovës, por rreth 20 për qind ndodhet edhe brenda territorit të Republikës së Serbisë.

Ai është ndërtuar para disa dekadave nga kompania Iber Lepenci, kur Kosova kishte qënë pjesë e Jugosllavisë.

Pas përfundimit të luftës për dhe rreth këtij liqeni ka pasur shumë tensione. Kosova e konsideron pronë të vetën, kurse Serbia insiston që nuk duhet të eliminohet rreth këtij projekti, pasi një pjesë e tij ndodhen në Serbi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012019872665405
array(1) { ["section"]=> string(82) "nisi-si-nje-shaka-e-grenell-por-liqeni-i-ujmanit-mund-te-quhet-liqeni-trump-221570" }